Píseň o Marii

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Pepa Streichl
Příspěvky: 92
Registrován: 21. 4. 2008, 09:44

Píseň o Marii

Příspěvek od Pepa Streichl »

Přidávám se k výzvě pana Arnošta,
na textovce jsem dal jako novou jen kratičkou pakárnu abych si mohl s Jamajzem zahrát 2 písně. V neděli na svém recitálu (s Jamajzem) jsem teda tu novou, která měla být hraná původně už v sobotu, zahrál.

Píseň o Marii

Zakláním hlavu
s očima k nebi
po větru plavu
kam nikdy nevím
Neděle znuděně
k večeru se sune
a vítr hraje blues
na jediné struně

Blažená Marie
na rohu místní kaple
rozdává hostie
oplatky značky Wafle
A když je po kostele
zpije se mešním vínem
a každý bezdomovec
stává se jejím synem

Závidím Marii
tu víru její duše
rozdává naději
krásně a jednoduše
Nedláždí cesty
slovem Boha Pána
myslí jen na to
ať dožijem se rána

Jsme tu jen na chvíli
křehcí jak motýli
jsme tu jen na chvíli
jen na pár chvil
Píďalka
Příspěvky: 64
Registrován: 29. 10. 2008, 21:37

.

Příspěvek od Píďalka »

.
Naposledy upravil(a) Píďalka dne 19. 11. 2017, 12:38, celkem upraveno 1 x.
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Když je po kostele -je podle mě běžný idiom, možná má regionální přídech. Objevuje se ostatně i v lidové variantě: "a když bylo před kostelem / hádala se duše s tělem" - pokud vím (mohu se mýlit), i zde to je ve významu před mší.

Boha Pána - obrat považuji za velmi nápaditou inverzi:) Pepo, když už tam nemáš oxymóron, tak aspoň inverzi, dobrý námět na příští dílnu...

Závěr textu: sice mě nedráždí tolik jako Píďalku, navíc vím, jak to dokážeš podat před lidmi (pro které může být ten závěr cosi jako klíč - a očištění), ale stejně tak by mi nevadilo, kdyby text končil veršem "ať dožijem se rána". Podle mě to je tečka, za kterou již nic být nemusí a cítím to i jako silnější závěr.
Ivo Cicvárek
Pepa Streichl
Příspěvky: 92
Registrován: 21. 4. 2008, 09:44

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od Pepa Streichl »

Ivo pochopil jsi! Co bych měl Píďalce (Píďalkovi?) odpovídat, když moje babička v Nosislavi mi každou neděli říkala: "Až bude po kostele tak se s tátou zastavte v hospodě a kupte tam žluté sodovky". A to byl hluboký MÍR. A ten závěr je hudebně dost odlišný od celé písně. A myslel jsem to přesně tak jak jsi to pochopil ty. Jen jsem neměl náladu na Píďu reagovat. Ať si myslí co chce. Myslel jsem že to je pro mě už hotová píseň ale teď jsi mě dostal s tím závěrem ... ať dožijem se rána. Ale přemýšlím nad tím, moc. Mám tam problém že kytara hraje do toho přesné vyhrávky a rytmicky by to nevycházelo. Čili bych musel změnit nejen text ale i kousek muziky. Ale přemýšlím nad tím. Jak se znám tak na to příjdu třeba až po dvou letech. Ale příjdu na to jak. Díky. Pepa
P.S. A k inverzi mám osobní vztah. Na ostravsku ji máme často. Klidně to může být téma na Textovku. :lol:
Uživatelský avatar
jirka999
Příspěvky: 301
Registrován: 2. 7. 2007, 10:14
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od jirka999 »

Píseň se mi líbí, asi i proto, že ji mám spojenou s hezkým koncertním zážitkem.
Ani ten závěr mi nevadí, ale budeš-li s ním, Pepo, ještě pracovat, přimlouval bych se za zachování sloganu „ jsme tu jen na chvíli / křehcí jak motýli“. Ten je povedený, bo hned při prvním poslechu mi utkvěl v hlavě a nemoh jsem se ho zbavit :0)
Jiří Svítek
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od Daniela »

Pisen jsem neslysela, takze kdyz bych ji slysela "bez konce", asi by mi tam nechybel; ale zase kdyz tam je, prijde mi to jako pekne vytrzeni z ocekavaneho rytmu.
A libi se mi obsahove ten postup
"jsme tu jen na chvili / jen na par chvil"
slysim v tom takove to vecne lidske "vterino, stuj", jako ze vlastne kazdy vime, ze to mame za par, ale to nam nebrani doufat, ze to treba prece jen nebude tak uplne hned...

jinac co se tyka otrepanosti "jsme tu jen na chvili" (a cehokoli jineho kdekoli jinde), tak pro me v techhle pripadech hraje zasadni roli kouzlo osobnosti, neboli kdo takovehle veci zpiva; jestli je to clovek ktereho beru a kteremu verim (a o kom vim, ze je schopen i originalnejsich obratu), nebo se mni zda ze "na nic vic nema" a jen slepe opakuje to co nekde slysel.
aneb jak se rika, "kdyz dva delaji totez neni to vzdy totez", "co je dovoleno Jovovi neni dovoleno volovi" atd.

a taky zalezi na tom, jak je to zaclenene do textu. treba kdyz sveho casu Jara Jezek zazpival "...pujdem spolu davat kytky do hlavni" tak to opravdu originalni myslenka nebyla, ale tim tichym dodatkem "je to stale nutne, vic a vic" to aspon pro me ziskalo na jedinecnosti osobniho prozitku.

Mmch. jeste k tomu obratu "bylo po kostele" - mozna to neni rozsirene ani tak regionalne, jako spis socialne - mezi lidmi, co do kostela (na msi) chodi; proto to nekomu prijde normalni a jiny se divi. Totiz, napadla me analogie, ze kdyz se deti domlouvaji ze po skole pujdou na hriste, tak taky necekaji az spadne bomba a bude po skole.. a tenhle obrat je podle me rozsireny vsude kde deti pravidelne chodi do skoly, kazdopadne nejen v Cechach.
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Nemá někdo nahrávku téhle Pepovy písně? Jestli má, pls., pošlete mi ji, sdílejte odkaz či tak něco... Vím, že ji hrál na Zahradě, v tom roce, kdy ji napsal - neexistuje z toho záznam?
Ivo Cicvárek
Uživatelský avatar
jirka999
Příspěvky: 301
Registrován: 2. 7. 2007, 10:14
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od jirka999 »

Ahoj Ivoši, Pepa jí hraje tady cca od 4 minuty:

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... CCVyaGer04

O ten záznam ze Zahrady bych měl docela zájem, kdyby někde existoval.
Jiří Svítek
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Super. Rád bych se jí pokusil nahrát v rámci víkendu...
Ivo Cicvárek
Uživatelský avatar
jirka999
Příspěvky: 301
Registrován: 2. 7. 2007, 10:14
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od jirka999 »

Tak kdybys tam chtel klarinet, muzem zavzpominat na stare casy ...
Jiří Svítek
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

No a budeš teď v Kdanicích? Páč jestli jo, tak bych Tě poprosil, abys zkusil naposlouchat ty Pepovy jednoduché ozdoby v kytaře, z toho by šel udělat parádní opakující se jednoduchý motiv pro dech... Rozumíš - klarinet by hrál to, co hraje v ozdobách kytara - poměrně monotónně, nikoliv jako sólo (možná v poslední sloce s nějakým lehoučkým ozvláštněním). No a pak už jen basu:) A bylo by to skoro hotové...
Ivo Cicvárek
Uživatelský avatar
jirka999
Příspěvky: 301
Registrován: 2. 7. 2007, 10:14
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od jirka999 »

Chystam se prijet, na pripravu cas mit tedy nebudu, ale to bychom snad nejak dali ...
Jiří Svítek
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Já taky v rámci přípravy budu mít čas jen to naposlouchat... To by mělo stačit... Pochopit feeling té písničky.
Ivo Cicvárek
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Dobře vy, chlapci, těšim.
Slávek Janoušek
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: Píseň o Marii

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Hodně jsem o té písničce přemýšlel - a dokonce i cvičil. Napodobit na klavír tu vyklidněnou kytaru chce hodně zklidnit prsty:) A rád bych to provedl takto: chtěl bych zahrát píseň po poslední sloku, ale bez toho úplného konce. Do fade outu klavíru (nutno při mixu) prolnout dlouze "ladění" starého, nebeského rádia, z něhož se nakonec vyklube Pepův hlas a kytara z koncertu - a dozní ten jinak rytmicky stavěný dovětek. Pepovým hlasem, s Pepovou kytarou. Tak by se mi to strašně líbilo... Stačí někde sehnat čistou zvukovou stopu, poradíš Jirko? Nebo možná René Souček - ten záznam je z Hukvald, ne?
Ivo Cicvárek
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“